Fundacja Szkoła Niezwykła

Nie-Zwykłe Dzieci - Forum Fundacji Szkoła Niezwykła

DYSPRAKSJA

to zaburzenie neurologiczne, kt├│re mo┼╝e spowolni─ç rozw├│j dziecka.
Szacuje si─Ö, ┼╝e 6% populacji dzieci jest dotkni─Ötych dyspraksj─ů.
Oznacza to, ┼╝e w ka┼╝dej klasie mo┼╝e by─ç 2-3 dzieci z tym zaburzeniem.
Mo┼╝e je znasz. Mo┼╝e dotyczy to r├│wnie┼╝ Twoich bliskich.

Fundacja Szkola Niezwyk┼éa prowadzi kampani─Ö medialn─ů, kt├│ra u┼Ťwiadamia polskiemu spo┼éecze┼ästwu skal─Ö zjawiska. Uczymy jak rozpozna─ç i diagnozowa─ç takie dzieci. Szkolimy nauczycieli i rodzic├│w, by mogli lepiej je zrozumie─ç.
  O dyspraksji m├│wi si─Ö dzisiaj du┼╝o w zachodnich mediach. Stacje BBC i CNN po┼Ťwi─Öci┼éy osobne programy temu zjawisku. Film o dyspraksji, zrealizowany dzi─Öki pomocy Fundacji TVN „Nie jeste┼Ť sam”, mo┼╝na obejrze─ç na YouTube.com.
  S┼éowo ”dyspraksja” trafi┼éo na czo┼é├│wki wszystkich gazet ┼Ťwiata, gdy brytyjski Times doni├│s┼é, ┼╝e Daniel Radcliffe - aktor, kt├│ry gra Harry'ego Pottera - od lat cierpi na to zaburzenie. (wypowied╝ dla PAP).
  Na ┼Ťwiecie, najbardziej wiarygodnym ┼║r├│d┼éem informacji na temat dyspraksji s─ů stowarzyszenia "na rzecz," kt├│re zrzeszaj─ů rodzic├│w, nauczycieli, terapeut├│w oraz samych dyspraktyk├│w - w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Irlandii, Australii i Nowej Zelandii.
  W Polsce jeste┼Ťmy pierwsz─ů fundacj─ů, kt├│ra zacz─Ö┼éa rozpowszechnia─ç s┼éowo ”dyspraksja” i informacje o dyspraksji w formie czytelnej dla rodzica i nauczyciela. Dzi─Öki tym dzia┼éaniom Fundacja 'Szko┼éa Niezwyk┼éa' sta┼éa si─Ö autorytetem w dziedzinie dyspraksji, kt├│rej partnerem s─ů wy┼╝ej wymienione organizacje, a jej fundatorka, Ma┼égorzata Kruszewska-Przygodzka jest cz┼éonkiem brytyjskiej Dyspraxia Foundation.
  Kampania medialna na rzecz dyspraksji znalaz┼éa odd┼║wi─Ök w telewizji TVN, agencji PAP, oraz na ┼éamach magazynu 'Zwierciad┼éo'.

Prof. Amanda Kirby, brytyjski ekspert i autorka wielu publikacji na temat dyspraksji, tak pisze o tym zaburzeniu:
» "Rozwojowe Zaburzenie Koordynacji (DCD - ang. Developmental Co-ordination Disorder), okre┼Ťlane r├│wnie┼╝ jako dyspraksja, nie jest zjawiskiem nowym. Od ponad stulecia u┼╝ywa si─Ö rozmaitych termin├│w, aby okre┼Ťli─ç dzieci z wyra┼║nymi zaburzeniami motorycznymi. W latach siedemdziesi─ůtych i osiemdziesi─ůtych u┼╝ywano takich okre┼Ťle┼ä, jak "niezdarne dziecko."
  Zaburzenia te mog─ů mie─ç wp┼éyw na wykonywanie drobnych ruch├│w, np. pisanie/kolorowanie, uk┼éadanie puzzli, czy budowanie z klock├│w, b─ůd┼║ te┼╝ wi─Ökszych ruch├│w, zwi─ůzanych z takimi czynno┼Ťciami jak stanie na jednej nodze, wspinanie si─Ö, chwytanie, kopanie czy rzucanie pi┼éki. Istnieje wiele dowod├│w na to, ┼╝e trudno┼Ťci tego rodzaju mog─ů mie─ç znaczny wp┼éyw na ┼╝ycie dziecka, zw┼éaszcza, gdy pr├│buje ono posi─ů┼Ť─ç umiej─Ötno┼Ť─ç planowania i organizacji samego siebie.
  Zwykle dotykaj─ů one dziecka zar├│wno w szkole, jak i w domu, i uwidaczniaj─ů si─Ö w por├│wnaniu do innych dzieci w podobnym wieku, kt├│re przyswajaj─ů nowe umiej─Ötno┼Ťci bez wi─Ökszych problem├│w. Wiele os├│b do┼Ťwiadcza takich trudno┼Ťci r├│wnie┼╝ po wej┼Ťciu w doros┼éo┼Ť─ç, o ile nie sprosta si─Ö ich potrzebom. Inteligencja wi─Ökszo┼Ťci dzieci mie┼Ťci si─Ö w normie."

A oto jak o dyspraksji pisze doros┼éa osoba cierpi─ůca na to zaburzenie:
» "Wyobra┼║ sobie, ┼╝e chodzisz jakby w matowym kloszu, przez kt├│ry tylko bardzo mgli┼Ťcie widzisz kszta┼éty, kontury, kolory, ale przez kt├│ry przedziera si─Ö jaskrawe ┼Ťwiat┼éo. Schylasz g┼éow─Ö, by go unikn─ůc. Dodaj do tego niepewno┼Ť─ç grawitacyjn─ů, czyli to, ┼╝e nie wiesz, gdzie si─Ö znajdujesz wzgl─Ödem otoczenia, czy za tob─ů jest jaki┼Ť znany obiekt, jak daleko jest na przyk┼éad do sto┼éu. Wyobra┼║ sobie, ┼╝e nie tylko nie wiesz, gdzie jeste┼Ť, ale te┼╝ -, gdy ju┼╝ si─Ö dowiesz w bolesny spos├│b, np. przez siniak nabity o kant - ┼╝e tw├│j umys┼é, mimo twojego rozpaczliwego wysi┼éku, nigdy nie zapami─Öta po┼éo┼╝enia sto┼éu, i b─Ödziesz mie─ç stale siniaki.."

Ju┼╝ wkr├│tce na tej stronie znajdziesz wi─Öcej informacji na temat DYSPRAKSJI.
Tłumaczymy teksty i publikacje na język polski.
Mo┼╝esz nam w tym pom├│c - po┼Ťwi─Öcaj─ůc sw├│j czas, umiej─Ötno┼Ťci lub ┼Ťrodki finansowe.

Zrozumie─ç Wspiera─ç Edukowa─ç 2009

O co walczymy?

»  O rozszerzenie ┼Ťwiadomo┼Ťci wszystkich ┼Ťrodowisk na temat wp┼éywu dyspraksji na ┼╝ycie os├│b na ni─ů
    cierpi─ůcych i ich otoczenia.
»  O akceptacj─Ö i zrozumienie wp┼éywu dyspraksji na procesy my┼Ťlenia, nauki i percepcji ┼Ťwiata dyspraktyk├│w
    - od ich wczesnego dzieci┼ästwa po dojrza┼é─ů doros┼éo┼Ť─ç.
»  O tolerancj─Ö dla zaburze┼ä motoryki ma┼éej i du┼╝ej, by wymagania wzgl─Ödem osi─ůgni─Ö─ç szkolnych wobec
    dyspraktyk├│w by┼éy tak dostosowane, by mogli oni wykorzysta─ç sw├│j niezwyk┼éy potencja┼é tw├│rczy
    i nie tracili cennych si┼é na typowo odtw├│rczy wysi┼éek szkolny.
»  O to, by mieli oni szans─Ö pokocha─ç ┼╝ycie i doceni─ç jego warto┼Ť─ç, mimo ich "nieuczesanych,
    "rozpierzchaj─ůcych si─Ö" my┼Ťli.

Fundacja pozyskuje obecnie fundusze na nast─Öpuj─ůce dzia┼éania:

»  szkolenia dla nauczycieli i rodzic├│w
»  edukacj─Ö w┼é─ůczaj─ůc─ů w polskich szko┼éach
»  budow─Ö centrum edukacyjnego dla dzieci

Nasz─ů kampani─Ö wspiera ┼Ťwiatowej s┼éawy polska portrecistka Barbara Kaczmarowska-Hamilton, kt├│ra malowa┼éa Kr├│low─ů El┼╝biet─Ö, Papie┼╝a Jana Paw┼éa II oraz Maharad┼╝e Jodhpur. Jak powiedzia┼éa:
»  "Nadszed┼é czas na tw├│rcz─ů edukacj─Ö dzieci - edukacj─Ö, kt├│ra wydob─Ödzie ich kreatywnego ducha. Fundacja Szko┼éa Niezwyk┼éa podejmuje si─Ö szlachetnego zadania - wo┼éa o reform─Ö systemu, o przyjazn─ů szko┼é─Ö, nie tylko dla dzieci dyspraktycznych, lecz dla wszystkich dzieci w Polsce."

Je┼Ťli pragniesz nas wspiera─ç - opowiedz o nas w swojej firmie.
Mo┼╝esz przekaza─ç 1% podatku, lub darowizn─Ö na konto Fundacji.
Nawet nie wiesz - jak bardzo pomagasz!!

statystyka    projekt : Julian Cenkier  //  wsparcie techniczne zapewnia : webmania